#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Japonya’yı ziyareti, 4-6 Kasım 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Japonya’yı ziyareti, 4-6 Kasım 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono’nun daveti üzerine Türkiye-Japonya işbirliğinde yakalanan ivmeyi ele almak, bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere 4-6 Kasım 2018 tarihlerinde Japonya’yı ziyaret etti.

4 Kasım Pazar günü Nagoya’da vatandaşlarımızla biraraya gelen Bakan Çavuşoğlu, vatandaşlarımızın ülkemizden binlerce kilometre uzakta, Türkiye ve Japonya arasındaki önemli bir bağı teşkil ettiğini, ülkemizin Nagoya’da her ay düzenli olarak sunacağı konsolosluk hizmetleriyle her daim vatandaşlarımızın yanında olacağını ifade etti.

5 Kasım Pazartesi günü Bakan Çavuşoğlu Tokyo’da, Japonya Ortadoğu Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen seminerde “Türk Dış Politikası ve Ortadoğu’daki Gelişmeler” üzerine bir konuşma yaptı.

Aynı gün Bakan Çavuşoğlu, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono’yla bir araya geldi. Görüşme öncesinde düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye-Japonya arasında işbirliği ve diyaloğun her alanda güçlenmekte olduğunu değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, 2019 yılının Japonya’da Türk Kültür Yılı olarak kutlanacak olmasından duyulan memnuniyeti vurguladı.

6 Kasım Salı günü Bakan Çavuşoğlu, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko’yle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu ülkemizin, Japon yatırımcılar; Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika pazarlarına erişim için önemli fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Ayrıca Bakan Çavuşoğlu Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından kabul edildi. Bakan Çavuşoğlu 2019 yılında G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Japonya’yla ikili ilişkilerimizin her alanda istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ettiğini ifade etti.