#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde ABD'yi ziyaretini tamamladı, 27 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde ABD'yi ziyaretini tamamladı, 27 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde New York'a yaptığı ziyareti tamamladı.

27 Eylül 2018 tarihinde, Bakan Çavuşoğlu, MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Avustralya, Endonezya, Meksika, Güney Kore ve Türkiye’yi bir araya getiren MIKTA’nın çalışmalarının olgunlaştığını belirten Bakan Çavuşoğlu, bu çalışmaların bir üst seviyeye çıkarılıp liderler düzeyine taşıma zamanının geldiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin eşbaşkanlığında düzenlenen “Gençlik ve Arabuluculuk” temalı Arabuluculuk Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı’na katıldı. Bakan Çavuşoğlu, gençlerin taze yaklaşımlarının arabuluculuk çalışmalarına yeni bir boyut katacağını ifade etti.

Ülkemizin ortak ev sahipliğinde yapılan UNRWA çalışma yemeğine katılan Bakan Çavuşoğlu finansal sıkıntıların aşılması için Türkiye’nin 2018 yılında 10 milyon Dolar ek yardımda bulunduğunu, destek ve katkılarının süreceğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Gambiya Dışişleri Bakanı Dr. Mamadou Tangara, Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alpha Barry ve Estonya Dışişleri Bakanı Sven Mikser ile birer görüşme gerçekleştirdi.