#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde ABD’yi ziyareti, 24 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde ABD’yi ziyareti, 24 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı BM 73. Genel Kurulu vesilesiyle gerçekleştirmekte olduğu New York ziyareti sırasında, 24 Eylül Pazartesi günü Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler (CICA) Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı’na katıldı.Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin kurucu üyesi olduğu CICA’nın güçlendirilmesine yönelik çabaları desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat başlıklı üst düzeyli yan etkinliğe katılan Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunu, masumları acımasız bir rejimin veya DEAŞ, PKK/PYD/YPG gibi terör örgütlerinin eline bırakmadığını, Suriye’deki insani krizin yükünün ise ülkemizin omuzlarına bırakıldığını, uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk paylaşımında bulunması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Moldova Dışişleri Bakanı Tudor Ulianovschi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo ve Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, İİT Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı saldırganlığı Temas Grubu toplantısı ile İngiltere ve Fransa tarafından düzenlenen Rohinga krizi konulu çalışma yemeğine katıldı. Rohinga Müslümanlarının durumunun değerlendirildiği toplantıda, Bakan Çavuşoğlu uluslararası toplumun insani yardımlarını artırması gerektiğini, Rohinga Müslümanlarının Bangladeş’ten Myanmar’a gönüllü, onurlu ve güvenli şekilde dönmelerinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca ülkemizin girişimleriyle kurulan İİT Arabuluculuk Dostları Temas Grubu’nun ilk toplantısına katıldı. Toplantıda Bakan Çavuşoğlu, İİT’in önümüzdeki dönemde arabuluculuk konusunda daha fazla rol oynayacağını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün, Sayın Cumhurbaşkanımızın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmelere iştirak etti.