#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nın Kıbrıs Konferansı’na Katılımı, İsviçre, 27 Haziran – 7 Temmuz 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nın Kıbrıs Konferansı’na Katılımı, İsviçre, 27 Haziran – 7 Temmuz 2017

Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözümü hedefleyen Kıbrıs Konferansının yeni oturumu 28 Haziran 2017 tarihinde, İsviçre'de başladı ve 7 Temmuz 2017 tarihine kadar devam etti.

Ülkemiz oturumda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki bir heyetle temsil edildi.

Kıbrıs Konferansı kapsamında 27 Haziran günü İsviçre’ye giden Bakan Çavuşoğlu, Ada'daki iki taraf ve garantörlerin yer aldığı resmi akşam yemeğine katıldı.

Bakan Çavuşoğlu'nun KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yla gerçekleştirdiği görüşmede durum değerlendirmesi yapıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'la görüş alışverişinde bulunan Bakan Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri'nin Özel Danışmanı Espen Eide ile de bir araya geldi.

28 Haziran sabahı, Kıbrıs Konferansı’nın yeni oturumu resmen açıldı.

Gün içinde, Bakan Çavuşoğlu, BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman başkanlığındaki BM Heyetiyle görüştü.

Birinci günün sonunda, Bakan Çavuşoğlu KKTC’deki siyasi parti liderleriyle akşam yemeğinde biraraya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu.

29 Haziran günü Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumu sabah ve öğleden sonra düzenlenen toplantılarla sürdü.

Bakan Çavuşoğlu, oturumun sabahki bölümünün ardından Türk basınının sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, ayrıca, BMGS'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile yeniden bir araya geldi.

30 Haziran'da Kıbrıs Konferansı'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de katılımıyla başlayan üçüncü gün çalışmaları genel oturumun ardından dar katılımlı toplantıyla devam etti.

Bakan Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi, ayrıca İngiliz Devlet Bakanı Alan Duncan ile bir görüşme yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile durum değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, üçüncü gün sonunda BMGS Guterres'in evsahipliğindeki resmi akşam yemeğine katıldı ve akabinde KKTC'den siyasi parti temsilcileriyle bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs Konferansı'nın dördüncü gününde dar kapsamlı toplantıya iştirak etti.

2 Temmuz günü Bakan Çavuşoğlu KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmelere KKTC Dışişleri Bakanı, parti liderleri ve milletvekillerinin de katılımıyla düzenlenen çalışma yemeğinde devam edildi.

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumu kapsamında 3 Temmuz tarihinde düzenlenen dar kapsamlı toplantıya katıldı.

Aynı gün Bakan Çavuşoğlu KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve KKTC heyetiyle çalışma yemeğinde bir araya gelerek son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu, BMGS'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile görüştü ve Konferansın dar kapsamlı oturumuna iştirak etti.

Akabinde Bakan Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı ve siyasi parti liderleriyle biraraya gelerek Kıbrıs görüşmelerine ilişkin durum değerlendirmesi yaptı.

Konferansın yeni oturumu 4 Temmuz sabahı düzenlenen toplantıyla devam etti.

Bakan Çavuşoğlu Konferansı takip eden basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Konferansın 7. günü dar kapsamlı toplantı ile sona erdi. Bakan Çavuşoğlu, KKTC Hükümetini oluşturan partilerin daveti kapsamında Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile son durumu değerlendirdi.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün Konferans çerçevesinde İngiliz Devlet Bakanı Alan Duncan ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu’nun görüşmeleri BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile devam etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias ile de bir görüşme gerçekleştiren Bakan Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile bir araya gelerek Konferansa ilişkin değerlendirmeleri sürdürdü.

Konferansın 8. günü ikili görüşmeler ve değerlendirmelerin ardından dar katılımlı toplantıyla devam etti. Bakan Çavuşoğlu basının sorularını yanıtladı.

Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumunun 9. günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Çavuşoğlu aynı gün AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu’nun, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile gerçekleştirdiği görüşmede Konferans çerçevesinde değerlendirmelerde bulunuldu. Bakan Çavuşoğlu aynı gün BMGS Antonio Guterres'in evsahipliğinde düzenlenen resmi öğle yemeğine katıldı.

Sonuçsuz kalan Konferansın ardından Bakan Çavuşoğlu basının sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu Konferansın sonuçsuz kaldığını, ülkemizin her türlü yapıcı katkıyı sağlamış olmasına rağmen hiçbir sonuca ulaşılamadığını, bu durumun soruna BM iyi niyet misyonu parametreleri içerisinde bir çözüm bulunmasının imkansızlığını ortaya koyduğunu, ülkemizin Ada'da ve bölgesinde istikrarın artarak devamına önem verdiğini ve farklı parametrelerle bu soruna çözüm bulunması için çabalarımızın sürdürüleceğini vurguladı.