#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Japonya’yı ziyareti, 20 – 22 Haziran 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Japonya’yı ziyareti, 20 – 22 Haziran 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 20-22 Haziran 2017 tarihleri arasında Japonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, ziyaretinin ilk günü, 20 Haziran’da MÜSİAD – Japonya heyetini kabul etti.

21 Haziran günü, Bakan Çavuşoğlu, Mitsubishi Electric CEO'su ve Türkiye-Japonya İş Konseyi Eş Başkanı Kenichiro Yamanishi'yle görüştü. Japon yatırımcı ve işadamlarıyla da bir araya gelen Bakan Çavuşoğlu, Japonya ile ekonomik alandaki ilişkilerimizin geliştirilmesi hususunu ele aldı.

Bakan Çavuşoğlu, sözkonusu temaslarının ardından turizm sektörü temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda turizm alanında Türkiye – Japonya işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik adımlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Tokyo’da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Japonya'nın en önde gelen Türkoloğu, Osmanlı tarihçisi Prof. Tadashi Suzuki'yle bir araya geldi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ni ziyareti sonrasında, Bakan Çavuşoğlu, Japonya’daki vatandaşlarımız ve Japonya Müslüman toplumu mensuplarıyla Tokyo Camii’nde buluştu.

Bakan Çavuşoğlu, Japonya – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleriyle iki ülke ilişkilerini ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Türkiye - Japonya ilişkilerinin mevcut durumu ve ilave işbirliği imkanları Bakan Çavuşoğlu ve Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida başkanlıklarında yapılan heyetler arası görüşmede ele alındı.

Görüşmelerin ardından, Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşı Kishida ile Japonya ziyareti hakkında basını bilgilendirdi.

Ziyaretinin üçüncü günü, 22 Haziran'da, Bakan Çavuşoğlu, Sasakawa Barış Vakfı adlı düşünce kuruluşunda Ortadoğu’daki gelişmeleri ve Türkiye’nin bölgedeki rolünü değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Vakfın Onursal Başkanı Yohei Sasakawa ile de bir araya geldi.

Japonya'da basınla temasları çerçevesinde Bakan Çavuşoğlu, Nikkei Shimbun gazetesi ve NHK TV kanalına verdiği iki ayrı mülakatta bölgemizdeki gelişmeler ve güncel konular hakkında değerlendirmelerde bulundu, Türkiye'nin dış politikasına ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, ayrıca ziyareti hakkında Japon ve Türk basınına bilgi verdi.

Bakan Çavuşoğlu, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile Türkiye ve Japonya arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği konularını ele aldı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşen Bakan Çavuşoğlu Türkiye – Japonya ilişkileri, bölgesel ve uluslararası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun ziyareti, ülkemizden Japonya'ya Dışişleri Bakanı düzeyinde 14 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyareti teşkil etti.