#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza Refakatle Hindistan'ı Ziyareti, 1 Mayıs 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza Refakatle Hindistan'ı Ziyareti, 1 Mayıs 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 1 Mayıs 2017 tarihinde Hindistan'a bir ziyaret gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız ülkeye varışında Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee tarafından resmi törenle karşılandı.

Resmi karşılama töreninin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Mahatma Gandhi Anıtı'na çelenk koydu.

Sayın Cumhurbaşkanımız Hindistanlı mevkidaşı Mukherjee ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi ve Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'ı, Başbakan Narendra Modi'yi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohammed Hamid Ansari'yi kabul etti. Sözkonusus görüşmelerde ikili ilişkiler ve işbirliğinin yanısıra bölgesel/küresel gelişmeler ele alındı.

Ziyaret kapsamında iki ülke Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademileri arasında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı Cumhurbaşkanları huzurunda imzalandı.

Ziyaret sırasında ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hindistan Başbakanı Modi'nin katılımıyla "Türkiye-Hindistan İş Zirvesi" Yeni Delhi'de düzenlendi. Bunun yanısıra, Sayın Cumhurbaşkanımız Hindistan’daki çeşitli şirketlerin CEO'ları ile biraraya geldi.

Hindistan Jamia Millia İslamia Üniversitesi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımıza fahri doktora unvanı verildi.

Heyetimiz, Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee tarafından Sayın Cumhurbaşkanımız onuruna verilen akşam yemeğinin ardından Hindistan'dan ayrıldı.