#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna Reform Konferansına katılmak üzere Kopenhag’ı ziyareti, 26-27 Haziran 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna Reform Konferansına katılmak üzere Kopenhag’ı ziyareti, 26-27 Haziran 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki reform sürecinin ele alındığı ve uluslararası toplumun Ukrayna’ya katkılarının gözden geçirildiği uluslararası Ukrayna Reform Konferansına katılmak ve mevkidaşlarıyla ikili temaslarda bulunmak üzere 26-27 Haziran 2018 tarihlerinde Kopenhag’ı ziyaret etti.

27 Haziran Çarşamba günü, Bakan Çavuşoğlu ve Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen arasında gerçekleştirilen görüşmede ikili konular, terörizmle mücadelede işbirliği ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı. Bakan Çavuşoğlu, Danimarka makamlarının, terör örgütü PKK ve iltisaklı kuruluşlarının faaliyetlerine izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna Reform Konferansı’na katıldı ve bir konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, ülkemizin stratejik ortak ve dost ülke olarak, Ukrayna’nın reform çabalarını desteklemeye devam edeceğini, sözkonusu Konferansa ülkemizin üst düzeyde katılım sağlamasının bunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Ziyaret esnasında Bakan Çavuşoğlu, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Johnson, Sayın Cumhurbaşkanımızın Mayıs ayında İngiltere’ye gerçekleştirdiği ziyarette kararlaştırılan işbirliği alanlarına ilişkin atılacak adımları değerlendirdi.