Burundi’nin Siyasi Görünümü

1962’de Belçika’dan bağımsızlığını kazanan Burundi’de Hutularla Tutsiler arasında 1993 yılında başlayan ve 300 bin kişinin ölümüne neden olan iç savaşın ardından 2000 yılında Aruşa Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma uyarınca, Cumhurbaşkanlığının 18 ayda bir değişerek iki etnik grup tarafından sırasıyla birbirine devredilmesi ve Cumhurbaşkanı bir etnik gruptan ise, Yardımcısının diğer etnik gruptan olması öngörülmüştür.

Parlamento (34’ü halkoyuyla beş yıl için seçilen ve 20’si etnik gruplarla eski devlet başkanlarından oluşan) 54 sandalyeli Senato ile en az 100 sandalyeli (%60’ını Hutuların, %40’ını Tutsi’lerin oluşturduğu ve %30 kadın kotası uygulanan) Ulusal Meclis’ten oluşmaktadır. Ulusal Bağımsız Seçim Komisyonu, etnik temsilin gözetilmesi amacıyla ek atamalar yapabilmektedir. Seçimler beş yılda bir düzenlenmektedir.

Cumhurbaşkanı 5 yılda bir, en fazla iki dönem üst üste ve halkoyuyla seçilmekte, Bakanlar Kurulu da Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır.

2005’te Ulusal Meclis ve Senato, Cumhurbaşkanlığına Pierre Nkurunziza’yı seçmiştir. Cumhurbaşkanı Nkurunziza 2010 ve 2015 yıllarında halkoyuyla tekrar Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Burundi Anayasası’nda Cumhurbaşkanı’nın 2 kez seçilebileceği yer almasına rağmen Nkurunziza ilkinde Meclis tarafından seçildiği için 2015 adaylığının Anayasa’ya aykırı olmadığını savunmuştur.

Nkurunziza’nın 26 Nisan 2015’te “3. dönem” için Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklamasının ardından Burundi’nin başkenti Bujumbura’da Nkurunziza karşıtları protesto gösterileri düzenlemiş ve eski istihbarat şefi bir General tarafından 13 Mayıs 2015’te başarısız bir darbe girişiminde bulunulmuştur. 21 Temmuz 2015’de gerçekleştirilen seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Pierre Nkurunziza oyların %69’unu alarak tekrar Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Burundi'deki krize kalıcı bir çözüm bulunabilmesini teminen, Doğu Afrika Ekonomik Topluluğu (EAC) tarafından Burundililer arası diyalog süreci, 28 Aralık 2015 tarihinde başlatılmıştır.

Burundi’nin, 17 il’i (province) vardır. Önde gelen siyasi partiler iktidardaki CNDD-FDD, Umudun Bağımsızlığı, Ulusal Gelişme için Birlik (UPRONA) ve Burundi Demokrasi Cephesi’dir (FRODEBU).