#

BN:7;-12 ŞUBAT 2004, Rusya Federasyonu'na Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Hk.;

Rusya’ya (RF), herhangi bir nedenle seyahat edecek vatandaşlarımızın aşağıdaki hususlara uymaları mağdur olmalarının önüne geçilmesi açısından önem taşımaktadır:

- RF’na seyahat edecek vatandaşlarımız seyahat amacına uygun vize almalıdırlar. Örneğin, turizm amaçlı vize alanlar bu vizelerini öğrenim, iş v.b. başka amaçlarla kullanamazlar.
- Gezi öncesi otel rezervasyonlarını yaptırmalı ve buna ilişkin belgeleri sınır makamlarına göstermek üzere beraberlerinde bulundurmalıdırlar.
- Sınır makamlarının sorularını yanıtlarken aldıkları vize türü ile çelişebilecek açıklamalardan kaçınmalıdırlar. Örneğin, turizm amacıyla vize alınmış ise, havaalanında pasaport görevlisine iş görüşmesi veya kurs, seminer gibi amaçla geldiğine dair bir açıklama yapıldığı takdirde, bu vatandaşımız Türkiye’ye geri gönderilmekte ve sınırdışı edildiği için bundan sonra vize alması hemen hemen olanaksızlaşmaktadır.
- RF’ye seyahat eden vatandaşlarımız yanlarında bu ülkede kaldıkları sürece geçimlerini sağlayabilecek kadar nakit para ve/veya kredi kartı bulundurmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki hususlara uymayan vatandaşlarımız RF’ye seyahat ettikleri uçak şirketinin Türkiye’ye olan ilk seferi ile geri gönderilmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımız, bir sonraki uçak seferinin bazen günler sonra olması sonucunda havaalanında uzun süreler beklemek zorunda kalmaktadırlar. Sözkonusu vatandaşlarımızın RF’na tekrar vize almaları sınırdışı edilmiş olmaları nedeniyle olanaksızlaşmakta, ayrıca sınırdışı edilen Türk vatandaşlarının sayısındaki artış RF makamlarını vatandaşlarımıza  yönelik vize rejimini daha katı uygulamaya sevk etmektedir.