#

BN:2;-;13 Ocak 2005,;Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül tarafından Sudan Dışişleri Bakanı Dr. Mustafa Osman İsmail´e Gönderilen Tebrik Mesajı Hk.

31 Aralık 2004 tarihinde Sudan Hükümeti ile Sudan Halkın Kurtuluşu Hareketi arasında varılan mutabakat sonucunda, 9 Ocak 2005 tarihinde Nairobi’de kapsamlı bir Barış Anlaşmasının imzalanması vesilesiyle, Sayın Bakanımız tarafından Sudan Dışişleri Bakanı Dr. Mustafa Osman İsmail'e bir tebrik mesajı gönderilmiştir. Sözkonusu mesajın metni aşağıda sunulmuştur.

Ekselansları Dr. Mustafa Osman İsmail
Sudan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

Ekselans,

Kapsamlı Barış Anlaşması’nın 9 Ocak 2005 tarihinde Nairobi’de Hükümetlerarası Kalkınma Kurumu himayesinde imzalanması dolayısıyla Ekselanslarına içten tebriklerimi sunmaktan onur duyarım.

Sudan’da uzun bir süredir beklenen barış için başlangıç teşkil eden bu tarihi olayın, ülkenizin birlik, gönenç ve istikrar ortamında gelişimine katkıda bulunacağına, bunun yanısıra bölgeye de barış ve güven getireceğine inanıyorum.

Bu fırsattan yararlanarak, Ekselanslarının sağlık ve mutluluğu ile kardeş Sudan Cumhuriyeti halkının gönenci için en iyi dileklerimi yinelerim.
 

Abdullah Gül
Türkiye Cumhuriyeti 
Dışişleri Bakanı ve
Başbakan Yardımcısı