#

BN:25 -;15 Eylül 2004, 30 Eylül-1 Ekim 2004 tarihlerinde İstanbul'da Gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi 5nci Bölgesel Göç Konferansı Hk.

1.  Avrupa Konseyi (AK) üyesi ülke Göç İşlerinden Sorumlu Bakanlarının Eylül 2002’de Helsinki’de gerçekleşen 7. Konferansı’nda, üye ülkeler arasında diyalog ve işbirliğinin güçlendirilmesi öngörülmüştür.
 
Bu çerçevede, Avrupa Konseyince, yoğun göç akımlarının meydana geldiği bir bölgede bulunan  ülkemizin  bu  alanda oynadığı önemli role de vurgu yapılarak, 5nci Bölgesel Göç Konferansı’na Türkiye’nin ev sahipliği yapması teklif edilmiştir.
 
Yoğun göç hareketlerinin meydana geldiği bir bölgede bulunmasının yanı sıra, göç alan ve göç veren bir ülke olarak Türkiye açısından önem taşıyan ve Avrupa Konseyi’nin 2004 yılı için öngördüğü önemli faaliyetlerden olan bu konferansa ev sahipliği yapılması memnuniyetle kabul edilmiştir.
 
2.  30 Eylül-1 Ekim 2004 tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilecek konferansa, geçiş ülkesi olarak belirlenen 10 ülkenin (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovakya, Ukrayna), hedef ülke olarak belirlenen 6 ülkenin (Norveç, Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, İspanya),  AK üyesi olmayan 9 ülkenin (Afganistan, Belarus, Bangladeş, Çin, Libya, Hindistan, Pakistan, Mısır, Fas), göç veren 3 ülkenin (Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan), ayrıca uluslararası kuruluşlar, akademik çevreler, hükümet dışı kuruluşlar ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nden yaklaşık 60 katılımcının iştirak etmesi beklenmektedir.  
 
Konferansa, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi üyesi milletvekilleri ve senatörler ile Senegal Adalet Bakanı da katılacaktır. 
 
Konferansın açılışı İçişleri Bakanı Sayın Abdülkadir Aksu ve Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio tarafından yapılacak olup, 1 Ekim 2004, Cuma günü 13.00-13.30 saatleri arasında basın toplantısı düzenlenecektir.