#

BN:2 - 6 Mart 2008, Tacikistan´a Yapılan İnsani Yardım hk.

Tacikistan’da son birkaç aydır yaşanan olağandışı kış mevsimi şartları ve buna bağlı enerji krizinin yol açtığı ivedi ihtiyaçlar dikkate alınarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetince Tacikistan Hükümeti emrine yaklaşık 200.000 ABD Doları değerinde acil insani yardım ulaştırılması kararlaştırılmıştır.

Sözkonusu yardım, Türk Hükümeti adına Türk Kızılay Derneği tarafından temin edilen bir kargo uçağı ile 4 Mart 2008 tarihinde Duşanbe’ye ulaştırılmış ve yardım malzemeleri ihtiyaç içinde bulunan vatandaşlara dağıtılmak üzere Tacik tarafına teslim edilmiştir.

Ayrıca ülkemiz tarafından şimdiye kadar 10 milyon ABD Dolarına ulaşan kalkınma ve altyapı yardımları çerçevesinde, diğer projeler meyanında, Çorboh yetimhanesinin rehabilitasyonu ve Hisar şehri içme suyu istasyonunun kurulması gibi faaliyetler gerçekleştirilmiş; öte yandan, son olarak Aralık 2007’de bir yangın sonucunda harap olan Tacik Tıp Üniversitesi’nin rehabilitasyonu çalışmalarına katkı olarak Hükümetimizce 100.000 ABD Doları tutarında mali yardımda bulunulmuştur.

Türkiye ile Tacikistan arasındaki yakın işbirliği ikili ve uluslararası alanlarda giderek gelişmekte olup, bu tür dayanışma girişimleri iki ülke halkı arasındaki dostluk duygularını da pekiştirmektedir. Türkiye kardeş Tacik halkı ve hükümetinin her zaman yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.