#

BN:19 - 8 Ekim 2007, Cordoba-İspanya´da Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayırımcılık konulu;konferans

 

AGİT Dönem Başkanlığını sürdürmekte olan İspanya tarafından 9-10 Ekim 2007 tarihlerinde Cordoba-İspanya’da Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayırımcılık konulu üst düzey bir konferans düzenlenecektir.

Açılışını İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos’un yapacağı konferansta ülkemiz Devlet Bakanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Aydın başkanlığında bir heyetle temsil edilecektir.

Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayırımcılığın değişik veçheleri hakkında görüş alışverişinde bulunulacak konferansta temel olarak Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayırımcılığın nasıl önlenebileceği ve farklı inançlara sahip kişilerin bir arada uyum içinde yaşayabilmelerine nasıl katkıda bulunulabileceğinin ele alınması öngörülmektedir.

11 Eylül sonrası dönemde giderek artmakta olan özellikle Batı Avrupa ülkelerindeki vatandaşlarımızın karşılaştıkları hoşgörüsüzlük ve ayırımcılıkla mücadele ile Medeniyetler İttifakı sürecindeki öncü rolümüz çerçevesinde, ülkemiz tarafından Cordoba Konferansı’na önem atfedilmektedir.