#

BN:11;-;15 Mart 2004, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim'in 19-20 Mart 2004 tarihleri arasında ülkemize yapacağı resmi ziyaret Hk.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, 19-20 Mart 2004 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaktır. Brezilya’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacaktır.

Güney Amerika’nın siyasi ve iktisadi açıdan en etkin ülkelerinden biri olan ve 2004-2005 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini üstlenen Brezilya ile mevcut  iyi ilişkilerimizin iki ülke yararına  olacak şekilde daha da geliştirilmesi için önemli bir fırsat oluşturacak bu ziyaret sırasında, ikili ve bölgesel konularda kapsamlı görüş alışverişi yapılması öngörülmektedir.      

19 Mart sabahı Anıtkabir ziyareti ile programına başlayacak olan Konuk Bakan ve beraberindeki heyet,  daha sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Mehmet Dülger’le ve TBMM Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu’yla görüşecektir.

Dışişleri Bakanlığı’nda iki ülke Dışişleri Bakanlarının başkanlığında gerçekleştirilecek heyetlerarası görüşmelerin akabinde, saat  19:45’te ortak bir basın toplantısı düzenlenmesi öngörülmektedir. Daha sonra Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül,  konuk Bakan ve beraberindeki heyet onuruna bir akşam yemeği verecektir.

Konuk Bakan ve beraberindeki heyet  20 Mart Cumartesi günü İstanbul’a geçerek ülkemizden ayrılacaktır.