#

Dışişleri Bakanlığı Tercüme Dairesi Başkanlığı 2020 Yaz Dönemi Stajyer Alımı, 14 Şubat 2020

Dışişleri Bakanlığı, Bakanlık çalışmalarını tanıtmak ve Mütercim-Tercümanlık mesleğine ilgi duyan gençlere deneyim kazandırmak amacıyla üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat Bölümlerinden çok iyi derecede yabancı dil bilen stajyer öğrenci kabul edecektir. Staj programı, üniversitelerin yaz tatil dönemini de kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek olup, stajyer alımı aşağıdaki dillerde belirtilen sayıda yapılacaktır:

İngilizce (5)

Fransızca (3)

Çince (3)

Arapça (2)

Almanca (2)

Rusça (2)

İspanyolca (2)

Portekizce (1)

İtalyanca (1)

Farsça (1)

Japonca (1)

Staj programına, üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat bölümlerinde okuyan en az 3.50 ortalama notuna sahip 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ile Yüksek Lisans/Doktora öğrencileri kabul edilecektir. Söz konusu dillerde alınacak başvurular incelendikten sonra, ihtiyaç duyulması halinde stajyerlerin dil kontenjanlarında gözden geçirme yapılabilecektir.

Başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi kart hamili olması gerekmektedir. Staj programı, başvuru yapan adayın 4 Mayıs 2020 – 25 Eylül 2020 tarihleri arasında, dilediği zaman diliminde yaz tatili tarihine veya zorunlu staj süresine göre en az 2 hafta en fazla 4 hafta sürecek olup, ancak bu süreyi (Adayın başvuru yaparken bildireceği süre kastedilmektedir.) eksiksiz tamamlayanlara staj belgesi verilecektir.

Bu şartları taşıyan adayların stajın zorunlu olup olmadığını belirtmek suretiyle özgeçmişlerini, öğrenci belgelerini, transkriptlerini, niyet mektubunu, bölümünden alacağı referans mektubunu ve nüfus cüzdanı fotokopilerini taratıp 28 Şubat 2020 tarihine kadar trcd@mfa.gov.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Bakanlık gerekli gördüğü takdirde mülakat yapabilecektir.